Якщо ви коли-небудь замислювалися про те, як правильно поводитися і на що звернути увагу під час обшуку, ця стаття саме для вас!
Юрист Костянтин Марченко ділиться з вами важливими рекомендаціями та порадами, щоб ви були готові до будь-яких ситуацій.
Станом на сьогодні однією з найпоширеніших і водночас найпроблемніших слідчих дій у кримінальному провадженні вважається обшук. Це пов’язано з тим, що правоохоронними органами на практиці дана слідча дія у низці випадків проводиться із порушенням та недотриманням норм встановлених кримінальним процесуальним законодавством.
Відповідно до ч. 1 ст. 234 Кримінального процесуального кодексу України (надалі – КПК України) обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб. Тобто дана слідча дія полягає в огляді місця події або особи з метою виявлення й вилучення доказів, які можуть допомогти у розслідуванні конкретного кримінального правопорушення.
Підставою для обшуку є ухвала слідчого судді місцевого загального суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування, яка видається на підставі клопотання слідчого або прокурора до суду з проханням надати дозвіл на проведення обшуку.
Чинним КПК України визначено, що ухвала слідчого судді про дозвіл на обшук житла чи іншого володіння повинна містити в собі перелік відомостей, зокрема:
Однак, представники правоохоронних органів, як вже зазначалось раніше, не завжди дотримуються норм законодавства при проведенні обшуку, тим самим порушуючи його.
Одними з найпоширеніших видів порушень з боку правоохоронців при проведенні обшуку є:
Однією з особливостей обшуку як слідчої розшукової дії є те, що під час дії правового режиму воєнного стану він може проводитись з 6 години ранку до 22 години ночі. В інший час його проведення допускається лише у невідкладних випадках, коли затримка в його проведенні може призвести до втрати слідів кримінального правопорушення. Також важливо зазначити, що при неможливості залучення понятих з об’єктивних причин або якщо таке залучення пов’язане з об’єктивною небезпекою для їх життя чи здоров’я – обшук може бути проведено без їх залучення, але в обов’язковому порядку фіксується доступними технічними засобами шляхом здійснення безперервного відеозапису.
Отже, під час обшуку варто дотримуватись наступного алгоритму дій:
У разі, якщо обшук розпочався за відсутності адвоката, важливо ретельно документувати весь процес. Необхідно фіксувати всі подробиці (бажано шляхом відео- та/або фотозйомки), пов’язані з обшуком, включаючи: час початку та завершення обшуку; імена та посади осіб, які проводять обшук; місце проведення обшуку; перелік вилучених речей; дії, які здійснювалися представниками правоохоронних органів під час обшуку, тощо.