Списання боргу з ЄСВ «сплячих» ФОП – як скористатись та кому точно відмовлять

У 2017 році була запроваджена обов’язкова сплата ЄСВ у мінімальному розмірі. Податок накладався навіть на тих ФОП, які не отримували жодного прибутку. Тоді Закон викликав шквал критики, адже ні для кого не новина, що багато ФОПів або самозайнятих осіб із незалежною професійною діяльністю (далі – НПД) мають нерегулярний характер діяльності. 

Тоді перед ними постав вибір: закрити ФОП зовсім, сплачувати мінімальний ЄСВ та нести збитки в період “сплячки” чи не сплачувати податок в очікуванні скасування вимоги, поступово нарощуючи заборгованість. 

Обговорення з приводу скасування податку відбувалося тривалий час та згодом переросло в Законопроєкт №592, яким покликано ліквідувати дискримінацію окремих платників єдиного внеску.

Закон набуває чинності в два етапи. Перший – з 3 червня 2020 року. Норми данного етапу передбачають списання сум недоїмок, нарахованих платникам ЄСВ, а також штрафів і пені, нарахованих на такі суми. Другий етап розпочнеться 1 січня 2020 року. Тоді наберуть чинності зміни до Закону про ЄСВ щодо звуження кола платників єдиного внеска.

Більш детально зупинимося на першому етапі, адже термін подання заяв на списання заборгованостей спливає вже 31 серпня 2020 року

Незважаючи на те, що Закон набув чинності з 3 червня 2020 року, реальна можливість подати відповідні заяви з’явилася лише 10 серпня 2020 року, коли вступив у силу інший Законопроєкт №786, прийнятий у попередньому місяці. Відповідним Законом врегульовано ряд проблем із юридичними нестикуваннями, що виникли ще в червні. 

Які суми недоїмок підлягають списанню?

  • Такі, що нараховані за період з 01 січня 2017 року до 03 червня 2020 року (мова йде лише про дві категорії платників податку – ФОП, крім тих, хто обрав спрощену систему оподаткування та особи, які проводять НПД);
  • Такі, що несплачені станом на 3 червня 2020 р.;
  • Щодо яких платником подано заяву до 31 серпня 2020 року включно.

Також списанню підлягають штрафи та пеня, нараховані на ці суми недоїмки.

При подачі заяви до 31 серпня, списання заборгованості для непрацюючих ФОПів здійснюється якщо:

  • ФОП подає заяву про припинення діяльності та звітність за вимогами ч.2 ст. закону №592 за період з 1 січня 2017 року по 3 червня 2020 року (якщо звітність не була подана раніше);
  • особи, які провадять незалежну підприємницьку діяльність, подають документи про зняття з обліку як платника ЄСВ, за вимогами закону №592.

Але податкова має підстави для відмови в списанні боргів у наступних випадках:

  • якщо платник податків отримав дохід з 1 січня 2017 року по 3 червня 2020 року, навіть мінімальний (тоді його не відносять до категорії непрацюючих);
  • якщо суми недоїмки, а також нараховані на них штрафи і пеня, були в повному обсязі самостійно сплачені або стягнені;
  • імовірно, що відмовлятимуть і тим ФОПам та особам з НПД, які подали заяви, відповідно, про припинення підприємницької діяльності чи про скасування статусу платника ЄСВ до 03.06.2020 р. – адже Закон №592 вимагає подання такої заяви після набрання чинності його нормами про списання.

Які  кроки необхідно зробити, щоб отримати списання суми недоїмки з єдиного внеску?

ФОП: подати заяву про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності державному реєстратору за місцем знаходження реєстраційної справи фізичної особи – підприємця та до податкового органу – звітності (за період з 1 січня 2017 року до дня набрання чинності Законом № 592-ІХ) у випадку, якщо така звітність не була подана раніше.

ФОП, які здійснюють незалежну професійну діяльність: подати до податкового органу за основним місцем обліку заяви про зняття з обліку як платника єдиного внеску та звітність (за період з 1 січня 2017 року до дня набрання чинності Законом № 592-ІХ) у випадку, якщо така звітність не була подана раніше.

Також для фізичних осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність необхідно здійснити реєстрацію припинення незалежної професійної діяльності (або зупинення, або зміни організаційної форми відповідної діяльності з незалежної (індивідуальної) на іншу) та подати до контролюючого органу заяву про ліквідацію платника податків (за формою 8-ОПП). Підтвердженням припинення незалежної професійної діяльності є відомості (витяг) відповідного реєстру, до якого вноситься інформація про державну реєстрацію такої діяльності.

Отже, радимо не зволікати та в разі виконання всіх вищенаведених умов, подавати відповідну заяву в Податкову. Після отримання відомостей від державного реєстратора (щодо ФОПів) або заяви про зняття з обліку як платника єдиного внеску (від особи, що провадить НПД) та за умови подання платником звітності з ЄСВ,  податковій службі відводиться 15 робочих днів для проведення камеральної перевірки. За її результатами будуть приймати рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені.