Бенефіціар, де ти? Актуальні питання щодо відкриття інформації про реальних власників компаній

З 28 квітня в Україні діють нові правила фінмоніторингу та боротьби з відмиванням доходів, передбачені Законом України №361-IX «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» (далі – Закон). Серед основних змін Закону важливим та терміновим завданням для всіх юридичних осіб є зобов’язання подати до Єдиного державного реєстру (далі – ЄДР) оновлену інформацію про кінцевих бенефіціарних власників компаній (КБВ), а також відомості про засновників та структуру власності компанії. При цьому розкрити інформацію про бенефіціарів юридичні особи мають в досить короткий термін, що закінчується 10 жовтня 2021 року.

Як компаніям встигнути подати реєстраційні заяви про КБВ та уникнути застосування штрафних санкцій від 17 000 до 51 000 гривень, розповідає старший партнер та адвокат DEGA Partners, Ігор Дерев’янко.

Суть нового Закону

Для виявлення реальних власників компаній та протидії приховування доходів Закон зобов’язує юридичних осіб оновити дані Єдиного державного реєстру, розкривши інформацію про повну структуру власності компаній, включаючи відомості по засновників (особи, що володіють щонайменше 10% Статутного капіталу) та кінцевих бенефіціарних власників (осіб, що самостійно або через пов’язаних фізичних та юридичних осіб володіють 25% і більше Статутного капіталу). Передбачається, що такі відомості допоможуть визначити номінальних власників та кінцевих вигодоотримувачів підприємств. 

Хто має подавати інформацію про бенефіціарів

Наказ Міністерства фінансів України «Про затвердження Положення про форму та зміст структури власності» від 19 березня 2021 року №163 чітко визначає форму та структуру власності по кінцевим бенефіціарним власникам, тобто окреслює коло підприємств, які мають відповідну структуру та повинні надавати інформацію про КБВ.

Перелік юридичних осіб, що не повинні надавати відомості про КБВ, зазначений у п. 9 ч. 2 ст. 9 Закону України від 15.05.2003 №755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців». 

Важливі доповнення у процедуру подання інформації про КБВ викладені також у листі Мін’юсту від 09.07.2021 р. №32032/8.4.4/32-21, згідно якого, навіть якщо в ЄДР міститься актуальна інформацію про бенефіціарів, юридичні особи мають оновити її до 10 жовтня 2021 року, подавши заново всі необхідні документи. Також Законом передбачено щорічне оновлення актуальної інформацію про КБВ та структуру підприємств.

Які документи необхідно надавати

  • Форма 2 Заяви про держреєстрацію ЮО, або форма 4 Заяви про держреєстрацію ЮО-громадського формування.
  • Структура власності за Наказом Міністерства фінансів України №163.
  • Для нерезидентів України – документ, що підтверджую реєстрацію ЮО в країні її знаходження.
  • Нотаріально засвідчену копію, що засвідчує особу бенефіціара компанії.

Надавати інформацію можна в паперовій формі особисто, або поштовим відправленням, а також в електронному вигляді. Однак система збору та опрацювання даних наразі працює недосконало.  

Проблеми опрацювання даних та програмного забезпечення ЄДР

Незважаючи на те, що до кінця подання документів про КБВ залишається менше двох місяців (термін закінчуються 10.10.2021 р.), велика кількість юридичних осіб все ще не змогла надати необхідні відомості про компанії. Це пов’язано в тому числі з проблемами збору та опрацювання інформації, про які відкрито заявляють самі держреєстратори та Мін’юст. Через існуючі недоліки реєстраційних заяв, в багатьох випадках незрозуміло, в якій формі компаніям надавати структуру власності та належним чином вказувати актуальну інформацію. До того ж продовжується доопрацювання програмного забезпечення ЄДР, в якому так і не було визначено місце для належного зберігання наданих реєстраційних заяв та даних компаній. В існуючих обставинах роботи ЄДР, розкриття інформації про КБВ стає справжньою проблемою для юридичних осіб, що обтяжується можливістю отримання штрафних санкцій до 51 000 гривень, в разі невиконання вимог Закону.

Юридичні послуги підприємствам та допомога в поданні реєстраційних заяв

З метою дотримання вимог, зазначених в Законі України №361-IX та уникнення відповідальності, АО «ДЕГА ПАРТНЕРЗ» пропонує комплекс юридичних послуг щодо опрацювання та подачі всіх необхідних документів у т.ч.:

  • надання опитувального листа про КБВ та збір необхідних даних та документів;
  • забезпечення оперативного погодження надання відомостей та документів про материнську компанію та її КБВ, а також організація перекладу та легалізації необхідних документів (в разі якщо учасником та/або КБВ є особа-нерезидент);
  • розробка проекту довіреності на здійснення від імені довірителя необхідних дій;
  • заповнення та подання за погодженням та від імені Довірителя всіх необхідних форм документів

АО «ДЕГА ПАРТНЕРЗ» забезпечить належне та своєчасне подання відомостей про КБВ, з метою їх внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Вартість та строки надання юридичного консультування та юридичного аутсорсингу визначається індивідуально з кожним клієнтом залежно від ваших потреб.

В разі виникнення додаткових питань щодо подання документів про кінцевих бенеціфіарних власників, будь-ласка, зв’яжіться з нами за номером +38 (044) 358-01-95, і ми проконсультуємо Вас з приводу дій, здійснення яких необхідне для приведення реєстраційних даних Вашої компанії у відповідність із вимогами чинного законодавства.