Щотижневий дайджест 04-08.08.2023

5 вересня 2023 року Правлінням Національного банку України було прийнято Постанову №110 «Про затвердження змін до Положення про здійснення банками фінансового моніторингу».

Даною Постановою Національний банк України впровадив нові вимоги щодо здійснення банками фінансового моніторингу.

Нововведення сприятимуть підвищенню результативності заходів з фінансового моніторингу та створенню умов для сприяння зниженню ризиків відмивання коштів/фінансуванню тероризму та іншої незаконної діяльності. Новими вимогами:

  1. встановлено обов’язок для банків щодо реагування на випадки перевищення максимальної суми фінансових операцій, яка заявлена клієнтом. Така вимога не поширюються на клієнтів – фізичних осіб, які здійснюють звичайні фінансові операції на суми та в обсязі, що мають раціональне обґрунтування;
  2. доповнено перелік індикаторів підозрілості, що стосуються фінансових операцій клієнта, а саме перевищення більше ніж у два рази на місяць максимальної суми фінансових операцій, заявленої клієнтом до встановлення ділових відносин/оновленої під час його обслуговування, та нетипова активність за рахунками клієнта.

Крім того, внесено уточнення до процедури здійснення банками належної перевірки клієнтів, які є електронними резидентами (е-резидентами), в частині ідентифікації та верифікації. Також врегульовуються процедури віддаленого встановлення ділових відносин е-резидентами.

Електронний резидент (е-резидент) – іноземець, який досяг 18-річного віку, не є податковим резидентом України, отримав відповідні кваліфіковані електронні довірчі послуги та інформація про якого внесена до інформаційної системи «Е-резидент».

Постанова набирає чинності з 7 вересня 2023 року.


6 вересня 2023 року було прийнято проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо звільнення військовослужбовців від сплати за надання окремих адміністративних послуг на період дії воєнного стану.

Даний законопроект розроблено з метою посилення гарантій захисту законних прав та інтересів військовослужбовцям та особам, що брали безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України та вшанування мужності та героїзму захисників незалежності і територіальної цілісності України, сприяння подальшому зміцненню патріотичного духу у суспільстві. Проект Закону містить зміни до двох законодавчих актів, що врегульовують правовідносини щодо оформлення, видачі, обміну паспорта громадянина України, паспорта громадянина України для виїзду за кордон, а також посвідчення водія на право керування транспортними засобами, а саме:

1) пропонується доповнити Розділ V “Перехідні положення” Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» новим пунктом 5 такого змісту:

  • «Установити, що у період дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України “Про введення воєнного стану в Україні” від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України “Про затвердження Указу Президента України “Про введення воєнного стану в Україні” від 24 лютого 2022 року № 2102-IX та протягом одного року з дня його припинення або скасування, оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), видача, обмін паспорта громадянина України та паспорта громадянина України для виїзду за кордон військовослужбовцям, особам, що брали безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, здійснюється без справляння адміністративного збору, державного мита та вартості бланка.»;

2) пропонується викласти Розділ XIII «Перехідні положення» Закону України “Про дорожній рух” доповнивши його пунктом такого змісту:

  • «Установити, що у період дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України “Про введення воєнного стану в Україні” від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України “Про затвердження Указу Президента України “Про введення воєнного стану в Україні” від 24 лютого 2022 року № 2102-IX та протягом одного року з дня його припинення або скасування, оформлення, видача, обмін нового посвідчення водія на право керування. транспортними засобами (у тому числі замість втраченого або викраденого), оформлення, видача, обмін посвідчення водія на право керування транспортними засобами (без складання іспитів) військовослужбовцям, особам, що брали безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, здійснюється без справляння адміністративного збору, державного мита та вартості бланка».

7 вересня 2023 року прийнято проект Закону про внесення зміни до підрозділу 4 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування чистого процентного доходу банків № 9656-2.

Метою проекту є встановлення справедливого податкового навантаження шляхом запровадження тимчасових особливостей оподаткування банків податком на прибуток підприємств.

Передбачається запровадження додаткового оподаткування банків податком на прибуток підприємств за результатами звітного 2023 року, а саме:

  • суми перевищення чистого процентного доходу, визначеного згідно з даними фінансової звітності банку за результатами звітного 2023 року, над середнім арифметичним значенням чистого процентного доходу, визначеного за даними фінансовій звітності банку за результатами 2019 – 2021 років. При цьому, чистий процентний дохід визначається як різниця між сумою процентного доходу (за вирахуванням доходу, отриманого від розміщення облігацій внутрішньої державної позики) та сумою процентних витрат банку (за вирахуванням витрат, понесених у зв’язку з погашенням і виплатою доходів за облігаціями внутрішньої державної позики) за даними фінансової звітності;
  • встановлення ставки такого додаткового податку на прибуток підприємств у розмірі 50%.